Posted on

Yeni Yüksek Lisans Yönetmeliği 2016

2016 Yüksek Lisans Yönetmeliği

YDS kalktı mı, Ales kaç puan lazım, Yüksek Lisans için giriş ve başvuru şartları nedir?  2016 yeni yüksek lisans yönetmeliği giriş şartları neler? Yeni yasaya göre Ales kaç lazım. Tezli yüksek lisans giriş şartları, tezsiz yüksek lisans girişinde Ales kaç olmalıdır.

Yüksek Lisans Yönetmeliği resmi gazetede yaynlanarak yürülüğe girdi. 20 Nisan 2016 Tarihine yasalan yönetmelik Lisanüstü eğtim ve öğretim için bazı önemli değişikliklere gidiyor. Yök tarafından hazırlanan ve yasalaşan Yeni Lisansütü yönetmeliğinde öne çıkan değişiklikleri ve yasanın tam metnine yazımızın altıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Yüksek Lisan yapmak isteyenler için giriş şartları neler?

Giriş Şartları Ne oldu

Tezsiz yüksek Lisans girişinde Ales zorunluluğu yok, Tezli Yüksek lisans programına başvurabilmek için adayların, lisans diplomasına ve başvurduğu puan türünde senato tarafından belirlenecek 55 puandan az olmamak üzere ALES puanına sahip olmaları gerekir.

Mezun olma süreleri değişti

Eski yönetmelikte, en az 3 yılda mezun olmayan öğrencilerin yeniden kayıt yaptırabilirken, yeni yönetmelikte 2 yıl içinde derslerini veremeyenlerin, 3 yıl içinde ise tezini veremeyenlerin ilişiğinin kesileceği düzenlendi.

Yeni Yüksek Lisans Yönetmeliğine göre yapılan değişiklikler ve yasanın tam metnine ılaşmak için aşağıdaki bağlanyıya tıklayınız.

Yeni Yüksek Lisans Yönetmeliği Resmi Gazete

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir