Posted on

Tarım bakanlığı destekleme

Tarım bakanlığı desteklemeleri

Tarım bakanlığı destekleri hangileri, çiftçiler için tarım ve hayvancılık destekleri hangileri? Tarım bakanlığı destekleri hangi alanlarda vardır?

Tarım bakanlığı tarafından verilen destekleme türleri hangileridir. Tarımsal amaçlı destekler, bir çok farklı kategorilerde verilmektedir. Tarımsal amaçlı destekleme türleri almak için yapılması gerekenler nelerdir?

Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Desteği

Taraım bakanlığı tarafından Örtü Altı ve açık alanda bitkisel zararlılara karşı biyolojik yani kimyasal olmayan biyoteknik mücadele yaygınlaştırılması amacıyla tarımsal destekler sunmaktadır. Bu destekler dekar başına belirli oranlarda ve örtü altı yada açık alanda yapılan biyoteknik mücadeleye göre değişmektedir. Tarımsal destek miktarlarını açılır menüden görebilirsiniz.

 Hayvancılık Desteklemeleri

Tarım bakanlığı tarafından hayvancılık için birçok destekleme bulunur, hayvancılık için büyükbaş yada küçükbaş hayvanlara verilen bir çok kalemde destekleme bulunur. Etçi ırklar, yada melez üretim için hayvan başına belirli bir ödeme yaparken, Hayvan sağlığı için de aşı desteklemeleri bulunur. Ayrıca balık üretimi ve ari ırk içinde çeşitli desteklemeleri bulunur.

Mazot, Gübre ve Toprak Analiz Desteği

Yetiştirilen ürüne göre Mazot ve toprak analizi giderleri desteklemeleride bulunur.  Yetiştirilen ürünler özel ürünler ise hem mazot destekleme hemde Gübre destekleme bulunur. Baklagiller ve sebze meyve içinde deteklemeler bulunur. Yağlı ve tohumlu bitkiler içinde destekleme miktarları aşağıda gösterilmiştir.

Toprak analiz desteklemeleri ÇKS kayıtlı çiftçiler için dekar başına Toprak analiz desteği de verilmektedir.

 

Organik Tarım ve İyi Tarım Desteği

Tarım bakanlığı tarafından Organik tarım içinde desteklemeler bulunmaktadır. Organik tarım yapmak isteyenler, yapmak istedikleri tarım ve hayvancılık faaliyetlerine göre dekar başına destekleme verilmektedir. Destekleme miktarları aşağıda verilmiştir.

 

Sertifkalı Tohum,Fidan Kullanım ve Sertifkalı Tohum Üretim Destekleri

Tarım bakanlığı, Sertifikalı tohum ve fidan için de destekleme yapmaktadır. Destekleme miktarları aşağıdaki linkten ulaşacağınız sitede ayrıntılı olarak verilmiştir.

Tarım bakanlığı tarafından verilen destekleme türleri, araştırma ve geliştirme içinde çeşitli kalemlerde yapılmaktadır. Daha detaylı bilgi için Tarım bakanlığı resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  • Tarımsal Danışmanlık Sistemi Katılım, Çiftlik Muhasebe Veri Ağı Sistemi Kayıt, Araştırma Geliştirme Projeleri ve Patates Siğili Hastalığı Alternatif Destekleri
  • Türkiye Tarım Havzaları Üretim Ve Destekleme Modeli Fark Ödemesi Destekleri

Tarımsal desteklemeler hakkında Tarım Bakanlığının resmi sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

[highlight] http://www.tarim.gov.tr/Konular/Tarimsal-Destekler [/highlight]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir