Posted on

Tapuda ada pafta parsel ne demek

Tapuda ada pafta parsel ne demek

Ada Pafta Parsel bilgisi nedir, ne yapılır? Tapu kayıtlarında, bir taşınmazın kayıt edilebilmesi için gerekli olan bazı bilgilere ihtiyaç vardır. Tapu Kadastro farklı ve iki ayrılmaz birimdir, ve Türkiyedeki tüm taşınmazların kayıt altında tutulmasından sorumludurlar. Tapu Kadastro Genel Müdürülüğü altında, Tapu müdürlüğü ve kadastro müdürlüğü olmak üzere 2 genel birim vardır. Bu iki birim birbirlerine uyumlu çalışırlar ancak yaptıkları işlemler tamamen farklıdır.

Bir yerin taşınmaz olarak kayıt edilmesi, ilk olarak bulunduğu coğrafi konumun ölçülmesi ile olur, buna ilk yapılıyorsa Tesis kadastrosu denir ve Kadastro müdürlüğü tarafından yapılır ve yapılan ölçümler ile tarlalar veya arsalar ölçülür ve haritası çıkarılır. Ölçülen bu yerler, birbirlerini takip eder ve önce parsel, Ada ve Pafta olarak bölümlenirler. Pafta bir yerin eşit şekilde bölümlenmesi ile oluşan ve tüm Türkiyeyi kapsayan bir terimdir, ilk olarak pafta bilgisi gereklidir, bir paftanın nereye isabet ettiği buradan görülebilir.

Parfa Nedir

Türkiye pafta bölümlemesi yapılmış ve coğrafi dilimlere göre isimlendirilmiştir. Buna göre paftalar ölçeklerine göre isimlendirilmiş ve en son 1/1000 ölçekli paftanın ismide bu şekilde oluşmuştur.

pafta-nedir

Ada bilgisi nedir?

Ada ise bir pafta içinde dört tarafı yol veya coğrafi bir engelle, nehir, an, sınır vb. çevrilmiş olan bir parçaya verilen isimdir. Bu ada içinde birçok parsel bulunabileceği gibi, tek bir parselde bulunabilir. Ada bilgisi tek başına yeterli olmaz, çünkü bir ada içinde birden çok parsel bulunabilir.

Parsel Bilgisi

Parsel ise bir gayrimenkul, biriminin en küçük parçasıdır, bir parsel bilgisinin ada içinde yer aldığı ismi ile okunur. Parsel numarası, rakam ile 1 den başlar ve devam eder. Bir ada içinde aynı parsel numarasına sahip iki parsel bulunamaz. Ada içinde bir işlem yapıldıysa, parsel isimleri değişir ve son parsel numarasından başlar ve devam eder.

Sonuç olarak, bir arsa, tarla için kayıta esas numaralar bu şekilde belirlenir, ilk olarak parsel numarası, içinde yer aldığı ada ve içinde yer aldığı pafta numarası ile takip edilir. Tapu Kadastro sorgulama sisteminde de Ada ve parsel bilgileri ile sorgulanır, Pafta bilgisi olsa bile çok fazla kullanılmaz, ama mutlaka bir paftaya aittir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir