Posted on

Tanap nedir

Tanap nedir?

Tanap nedir, nerden geçiyor, ne işe yarar? Tanap hengi şehirlerden geçiyor? Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin kıslatmasıdır.Tanap Azebaycandan aldığı gazı borular ile Türkiye üzerinden Avrupaya taşıyacak projedir. Türkiyenin Gürcistan sınırında Ardahan ili Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayarak Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçecek ve Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde son bulacaktır. Azeri gazını Batı’ya taşıyacak boru hattının yaklaşık maliyeti 10 milyar dolardır.

Tanap Haritası

TANAP-HARİTASI

Tanap Projesi ile ilgili bilgiler

Tanap projesi ile ilk gaz akışı 2018 yılında gerçekleşecektir. Türkiye sınırları içerisinde biri Eskişehir ve diğeri Trakya’da olmak üzere, ulusal doğal gaz iletim şebekesine bağlantı için iki çıkış noktası yer alacaktır. TANAP Doğal Gaz Boru Hattı sistemi; 19 kilometresi Marmara Deniz geçişi olmak üzere toplam 1850 km ana hat ile Türkiye içerisindeki çıkış noktalarına olan bağlantı hatlarının işletmesinde kullanılmak üzere sayı ve nitelikleri aşağıda belirtilen yer üstü tesislerinden oluşmaktadır:

    • 7 adet kompresör istasyonu,
    • 4 adet ölçüm istasyonu,
    • 11 adet pig istasyonu,
    • 49 adet blok vana istasyonu ve
    • Türkiye’deki ulusal doğal gaz şebekesini beslemek üzere 2 adet gaz çıkış istasyonu

Projede yaklaşık 150.000 adet borunun nakliyesi gerçekleşecek. Projede yaklaşık 1.2 milyon ton çelik boru kullanılacak.

Tanap ile ilgili merak ettikleriniz için [highlight] http://www.tanap.com/tanap-projesi/tanap-nedir [/highlight] / adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir