Posted on

Sütlaç tarifi

Evde sütlaç yapılışı ile bilgileri burda bulacaksınız. Pratik ve çok güzel bir tarif, hemde bir o kadar sağlıklı çocuklarınızın ve sizin tatlı krizlerinizde rahatça tüketilebilecek bir tarif.

Malzemeler:

  • 2 küçük kahve fincanı pirinç
  • 2 çorba kaşığı buğday nişastası
  • 1 küçük kase şeker tahmini(250 gr)
  • 1 kilo süt
  • su

[huge_it_gallery id=”2″]

Yapılışı:

Öncelikle 2 fincan pirinci güzelce yıkayın. Ardından tencereye pirinci koyup tahmini 1 litre kadar suyu pirincin içine döküp ocağa kaynamaya bırakıyoruz. Pirinçler iyice kabarıp pişince içine 1 kilo sütü ilave edip kaynamaya bırakın arada bir karıştırarak dibine tutmasını engellenir. 5 dakika kadar kaynayan sütlaca şekerini ilave edin ve bir 5 dakika daha kaynasın. Ardından 2 çorba kaşığı buğday nişastası bir kabta küçük bir çay bardağı suyla eritiyoruz ve kaynayan sütlaca ilave edilir.

Yanlız çok dikkatli olunmalı birden dökerseniz kocaman bir top şeklinde kalır. Yavaş yavaş ve sürekli karıştırarak dökün 1 dakika kadar kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın. Çok az bekleyin ki sütlaç biraz soğusun yoksa çok sıcak olusa kaseleriniz çatlar, biraz bekledikten sonra kaselere boşaltın sütlacınız servise hazır. Arzuya göre süslenebilir tercihen nar taneleri, hindistan cevizi, dövülmüş fındık veya dövülmüş ceviz be sade seviyorum siz nasıl severseniz. Afiyet olsun.