Posted on

Spirulina Nedir

Spirulina Nedir?

Spirulina Nedir, ne işe yarar, nelerde bulunur ve nelere iyi gelir? Spirulina mikroskobik bir yosun türüdür, ipliksi yapıda alkali sularda bulunur. Spirulina besin değerleri açısından oldukça zengin bir türdür, özellikle B12 Vitamini yönünden birçok besinden daha zengindir. Ayrıca Spirulina çok kolay hazmedilebilen bir besindir.Yetiştirildiği su ortamını mavi-yeşil renge çevirir.

Spirulina birçok hastalığın tedavisinde oldukça etkili destekleyici besin olarak kullanılır. Spirulina Aztekler tarafından keşfedilmiş ve Dünyaya azteklerin göçleri ile yayılmışlardır.

Spirulina içeriğinde neler vardır?

Spirulina içeriğinde Proteinler, Beta-karoten, Vitaminler, linoleik asitler ve mineraller gibi birçok bileşeni barındırır ayrıca B12 yönünden çok zengindir. Spirulina’nın en önemli etkisi ise içeriğinde bulunan maddelerin birleşiminden yarattığı sinejik etkidir. Ayrıca Spirulina,klorofil yönünden de birçok bitkiden etkili bir orana sahiptir.

Spirulina içeriğinde Soyadan iki kat daha fazla protein bulunur.

GLA yönünden, en yakın çuha çiçeğinden 3 kat daha fazla GLA içerir. Bknz. GLA Nedir?
%1’lik klorofil oranıyla en yüksek klorofil içeren besinlerdendir
Sütten kat kat fazla kalsiyum içerir
En yakınındaki buğday filizinden 3 kat yaklaşık daha fazla E vitamini içerir.
Doğadaki en zengin antioksidan kaynaklarındandır. Vitamin B-1, B-5 ve B-6, mineraller olarak çinko, magnezyum ve bakır, aminoasitlerden methionine ve süper antioksidan olan beta-karoten, E vitamini ve selenyum içerir.

Spirulina-nedir

Spirulina’nın Tarihçesi

Spirulina, Aztekler tarafından keşfedilmiş olduğuna yönelik kayıtlar bulunmaktadır, Texcoco gölü kıyısında yaşayan Aztekler bu besini çok fazla tüketmektedirler.
Ayrıca Çad gölü kıyısında yaşayan Kanembu kabilesi yerlileri de bu besini çok eski çağlardan beri kullanmaktalar. Avustralya Aborjinlerinin dayanıklılığında epey çok tükettikleri Spirulina’nın önemli etkisinin olduğu tespit edilmiş.

Spirulina Nelere iyi Gelir?

Rahatlıkla sindirilebilen Spirulina, gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarında destek tedavi olarak öneriliyor. Mide ameliyatları sonrası hastalara ilk besin olarak Spirulina verilmesi halinde ameliyat komplikasyonlarının en aza indirgendiği de belirlenmiş. Spirulina ilaç olmadığı için kullanımda bir üst sınır yok, çünkü o bir besin maddesi, istediğin kadar tüketebiliyorsun.

Yosun, bazı zehirlenmelerde de etkili. Özellikle radyasyon düzeyini düşürücü etkisi, bilim adamlarına cazip geliyor. Çernobil kazası sonucu yüksek radyasyon almış çocuklar üzerinde yapılan deneylerde başarılı sonuçlar elde edilmiş. Bu yosunla beslenen çocuklarda radyasyonun diğerlerinden daha çok düştüğü saptanmış.

Yosun, krem, maske, sabun, şampuan ve cilt renklendirici ürünlerde kullanılabiliyor. Araştırmalar, yosunun cilt metabolizmasını desteklediğini ve keratin oluşumunu önlediğini gösteriyor. Cilt yanıklarında da tedavi edici etkiye sahip.

Spirulina düzenli kullanıldığında ağız ve vücut kokularını da yok ediyor.

Spirulina Tablet ve Toz şeklinde piyasada bulunmaktadır, Spirulina bir ilaç değildir ve destekleyici bitkisel bir üründür, tedavi amaçlı kullanılmaz. Spirulina tabletleri eczanelerden temin edebilirsiniz.

 

Kaynaklar:

  • http://www.akuatik.com.tr/Spirulina-nedir.php
  • http://arsiv.indigodergisi.com/arsiv/nesrin34.htm

One thought on “Spirulina Nedir

  1. […] B12 Yönünden zengin diğer bitki ise Spirulina’dır, İpliksi yapıya sahip birden fazla çeşidi olan bir yosundur ve birçok faydası bulunur. Bknz. Spirulina Nedir? […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir