Posted on

Sgk kıdem tazminatı hakkı | istifa edenler

Kendi istekleri ile ayrılanlar için Kıdem tazminatı hakkı

İşyerlerinden kendi istekleri ile ayrılanların kıdem tazminatı almaları mümkün müdür? İstifa edenlerin kıdem tazminat hakları varmı dır? Kendi rızasıyla ayrılanlar için kıdem tazminatı şartları nelerdir? Çalıştıkları işyerlerinden kendi rızaları ile ayrılanların İstifa edenlerin Kıdem tazminatı alma hakları bazı şartlara bağlıdır. Belirli gün, prim ve işe giriş tarihi şartlarını yerine getirme koşulu ile istifa etmeleri durumunda çalıştıkları kurumdan Kıdem Tazminatlarını alarak ayrılma durumları olabilmektedir. Çalışan sigortalılar için istifa etmeleri durumunda kıdem tazminatlarını almak için gerekli şartlar aşağıda verilmiştir.

Koşul-1

Sigorta girişiniz [highlight] 9 Eylül 1999 [/highlight]  öncesi ise 15 yıl sigortalılık ve 3600 Gün prim ödeme şartı ile Çalıştığınız kurumdan istifa ederek Kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

Koşul-2

[highlight] 08.09.1999 – 30.04.2008 [/highlight] Tarihleri arasında Sigorta başlangıcınız varsa, 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 4500 gün prim ödemek suretiyle istifa ederek Kıdem tazminatı alarak ve emeklilik yaşını maaş almadan bekleyebilirsiniz.

Koşul-3

[highlight] 01.05.2008 [/highlight] den sonra sigorta başlangıcı olanlar ise 25 yıl sigortalılık ve 5400 prim ödeme koşulu ile istifa ederek Kıdem tazminatınızı alarak ayrılabilir ve emekli olmak için yaş haddinizin dolmasını bekleyebilirsiniz.

İstifa Kıdem tazminatı ile bilgiler

Bu işlem için Sgk tarafından verilecek olan Kıdem tazminatı almaya hak kazanmıştır yazısı gereklidir. Bu haklara sahip olduğunuzu Sgk tarafından teyit etmeden işyerinizden ayrılmayınız.

Bu şartlarda kıdem tazminatınızı son çalıştığınız yerdeki çalışma sürenize göre ve brüt maaşınıza göre alırsınız. Kıdem tazminatı alma hakkı kazansanız bile İhbar tazminatını alamazsınız.

Bunların dışında Kıdem tazminatı ve diğer haklarınız için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir