Posted on

Pert Kaydı ne demek | Ağır Hasar ile farkı

Pert ne anlama gelir?

Pert ne demek, pert kayıtlı araç hakkında bilgiler, Pert ne anlama gelir? Pert ve hasar kaydı ayrımı nedir?
Pert kaydı halk arasında kullanılan bir tabir olmakla beraber Türkçe karşılığı yitirilmiş, yitik anlamında kullanılmaktadır, Pert sözcüğünün karşılığı Türk Dil kurumu veritabanında bulunmamaktadır. Pert özellikle hasarlı araçlar için kullanılan bir terimdir, Aracın hasar durumuna göre ağır hasar kaydı yada pert terimleri kullanılır.

Ağır hasar kaydı – Pert kaydı

Ağır hasar kaydı ile pert kaydı arasında bir fark bulunmamaktadır, Sigortacılık Mevzuatında Pert kaydı ile ilgili bir tanımlama bulunmamaktadır. Ancak ağır hasar ve tam hasar ile ilgili tanımlamalar bulunur.

Tam Hasar Kaydı nedir?

Kaza yapan bir aracın, onarım masrafı aracın değerini geçiyorsa araç Tam hasarlı olarak Hurdaya ayrılır ve trafiğe çıkamaz. Aracın bedeli için Trafikten çekildiğine dair resmi bir evrak gelmeden sigorta şirketi tarafından ödenmez. Araç hurdaya ayrılarak trafikten çekilmiş olur.

Ağır Hasar Kaydı nedir?

Ağır hasar kaydı ise aracın onarılabilir olması durumudur, hasar derecesine göre onarımı yapılabilir ve kullanılabilir araçlar eksper raporu ile belirlenerek, araç çekme belgesi alır ve muayene yapılmadan tekrar trafiğe çıkamaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir