Posted on

Olağanüstü Dönüşüm Nedir

Olağanüstü Dönüşüm KHK

Kentsel dönüşüm ile ilgili yeni yapılan düzenlemeye göre, artık kentsel dönüşümde yaşanılan aksaklıkların giderilmesi ve dönüşüm sürecinin hızlandırılması için Olağanüstü Dönüşüm adı altında yapılan düzenlemelerdir. Özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere doğu illerinde terör nedeniyle yıkıma uğrayan binalarda bu kapsamda değerlendirilecek mi? Olağanüstü Dönüşüm ile ilgili merak ettikleriniz, nedir, nasıl yapılır ve nasıl uygulanacak? Olağanüstü Dönüşüm hangi şehirleri kapsayacak, kimler yararlanacak, şartları neler olacak?

Olağanüstü Dönüşüm Nedir?

Bir binanın kentsel dönüşüm ile tıkılması ve yeni bir bina yapılmasının önünün açılması amaçlanmakta, bu süreçte ise işlemlerin hızlandırılması ve ayrıca bürokratik bazı işlemlerinde hızlandırılması amaçlanıyor.

Özellikle Kamu düzeni veya güvenliğin olağan hayatı etkileyecek şekilde bozulduğu yerlerde, Planlama ve altyapı hizmetlerinin yetersiz kalması, imara aykırı yapılaşmanın olması veya altyapı veya üstyapıda hasar meydana gelmiş olması durumunda veya bu durumlardan bir veya birden fazlasının meydana gelmesi durumunda, o alanın içinde %65’i imar mevzuatına aykırı ise bölgenin tamamı (içinde ruhsatlı binalar olsa bile) riskli alan olarak belirlenebilecek.

Bakanlık tarafından belirlenen alanlar, bakanlar kuruluna sunulacak ve kurulda kabul edilmesinin ardından resmi gazetede yayımlanarak yürülüğe girecek ve uygulanmaya başlayacak.

Olağanüstü Dönüşüm ile artık binaların tek tek riskli yapı kapsamına alınması ve her bina için ayrı olarak değerlendirilmesi süreci yerine bölgesel olarak riskli bölgeler ve bu bölgelerin toptan olarak dönüştürülmesi amaçlanıyor, bu şekilde hem işlemler hızlanacak hemde toplu olarak bölgelerin daha ekonomik ve rantabl olarak değerlendirilmesi sağlanacak.

Olağanüstü Dönüşüm yapılacak bir bölgede yer alan binaların %65 gibi bir bölümü riskli ise o bölge toplu olarak riskli bölge olacak ve bu kapsamda değerlendirilecek. Olağanüstü Dönüşüm ile ilgili ayrıntılar önümüzdeki süreçte daha fazla netleşecek.