Posted on

Netcad 5.2 Google Earth’e Veri Gönderme

Netcad 5.2 Google Earth’e Veri Aktarma

Netcad 5.2 kullanarak Google Earth’e veri gönderebilirsiniz. Netcad içinden Google Earth uygulamasına veri göndermek için, verilerinizin bazı temel özelliklerde olması zorunludur. Bu yazımızda Netcad 5.2 sürümünden Google Earth programında açmak üzere nasıl verilerimizi aktarabiliriz onu anlatacağız ve resimli olarak uygulamalı olarak yapacağız. Netcad içinden Google Earth’e vektörel verilerimizi aktarma işlemini anlatacağız, raster veri aktarımı farklı bir konu ve farklı işlemler gerektirdiğinden daha sonra işlenecektir.

Netcad 5.2 Sayısal Google Earth’e Veri Aktarma

Netcad’ten Google Earth’e veri aktarmak için kullanacağız verilerin, tanımlı bir koordinat sisteminde olması ve aynı zamanda bu projeksiyon sistemininde tanımlanması gerekmektedir. Bu verileri girmediğiniz taktirde verileriniz Google Earth üzerinde doğru bir noktada çıkmayacaktır. Netcad Projeksiyon nasıl tanımlanır daha önce bu konuyu anlatmıştık Bknz: “Netcad Projeksiyon Tanımlama“.

 

netcad-google-earth-veri-aktarma-1

Projeksiyonu tanımlanmış ve bilinen bir koordinat sisteminde olan bir veriyi, aşağıda şekilde Google Earth’e gönderebilir, buradan da KML yada KMZ uzantılı olarak kaydedebilirsiniz. Google Earth üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

Netcad Google Earth Veri aktarma

Netcad programı açıldıktan sonra, Google Earth üzerinde görüntülemek istediğimiz verilerimizi açmamız gereklidir, daha sonra ise verilerimizin projeksiyon ayarlarını yapmamız gereklidir. Bu iki işlem, verilerimizin doğru bir yerde çıkması için oldukça önem arz eder, aksi halde verilerimiz farklı ve yanlış yerlerde çıkabilir. Dosyamız hangi projeksiyon siteminde ise, tanımlamamız gereklidir.

Netcad “Proje” menüsünden “Google Earth” seçeneğini alt menüsünden “Google Earth’e Veri Aktar” seçilerek işleme devam ediniz.

google-earth-e-veri-aktarma

Karşınıza çıkan iletişim kutusunda yer alan bilgileri okuduktan sonra “Evet” butonu ile ilerleyiniz. Burada bazı değişiklikleri Netcad yapacaktır ve bu durum ile ilgili sizi bilgilendirmektedir.

netcad-google-earth-veri-aktarma-2

Veri Tipi NCZ olacak şekilde seçiniz ve “İleri” tuşu ile devam ediniz.

netcad-google-earth-veri-aktarma-3

NCZ aktarım parametrelerini giriniz bölümünde herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok, “İleri” tuşu ile devam ediniz.

netcad-google-earth-veri-aktarma-4

Son olarak dosyanıza bir isim vererek bilgisayarınızda kaydedilecek olan bir dizin seçin ve “Bitir” butonuna basarak işlemi bitiriniz.

netcad-google-earth-veri-aktarma-5

Google Earth dosyanız oluşturuldu iletişim kutusunu gördüğünüzde işlem başarı ile sonuçlanmıştır, “Tamam” butonuna bastığınızda ise Google Earth programı yüklü ise program açılacaktır ve Netcad dosyanız programda görünecektir.

netcad-google-earth-veri-aktarma-7

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir