Posted on

Makyaj nasıl yapılır ?

Makyaj kadınların vazgeçemediği bir tutkudur. Ancak makyajın da kendine göre birtakım incelikleri vardır. Peki doğru makyaj nasıl yapılır? Makyaj yapmanın püf noktaları nelerdir?

makyaj

Fondöten:

Fondöten temiz ve nemlendirici sürülmüş cilde sürülmeli, fondöten aydınlık ve tüm ayrıntıları gösteren bir yerde sürülmelidir. Fondöten teninizin 1-2 ton açık renkte ve ince bir tabaka halinde sürülmeli yoksa çok yapay ve itici durur. Eğer akne li bir cildiniz varsa fondöteni sabitlemesi zordur. Bu yüzden pudra kullanmayı ihmal etmeyin. Göz altında morluklar varsa fondöten uygulamadan önce göz altına kapatıcı sürerseniz daha aydınlık ve canlı bir görüntü elde edersiniz.

makyaj12

Pudra:

Fondötenin üzerine uygulayacağınız pudranın şeffaf ve mat olmasına dikkat edin. Pudra fondötenin parlamasını önler bütünlüğü sağlar. Eğer tek başına kullanılacaksa ten rengini ne uygun bir pudra seçilmelidir. 2 tür pudra vardır. Toz ve kompakt pudra, toz pudralar çok ince ve hafif olduğundan fondöteni matlaştırır, şeffaf bir görünüm sağlar. Kompakt pudralar ise taşıması ve kullanım kolaylığından dolayı daha çok tercih edilirler. Makyajı sabitlemek için idealdirler.

makyaj1

Far:

Far seçerken toz far seçmenizi tavsiye ederim. Kullanım açısından daha iyi sonuçlar verir. Geçişli bir göz makyajı yapacaksanız size yakışan renkleri deneyerek bulabilirsiniz. Gözlerinizi olduğundan daha büyük göstermek istiyorsanız kirpiklerinizin dibine siyah renkte bir göz kalemini ince bir şekilde çekebilirsiniz. Bu gözlerinizi olduğundan büyük gösterecektir. Daha yumuşak bir bakış elde etmek isterseniz çekmiş olduğunuz kalemi pamuklu çubukla keskinliğini dağıtabilirsiniz.

makyaj2

Maskara:

Maskara diğer bir adıyla rimel bakışlarınıza yoğunluk ve anlam kazandırır. Seçtiğiniz maskara kirpiklerinizi uzatabilir kıvırabilir bunun için iyi bir maskara tercih edin. Siyah koyu renk maskara gözlerinizi olduğundan büyük ve anlamlı bir bakış katar. Sürerken başınızı yukarı kaldırıp aşağı bakarak sürerseniz bulaştırmadan daha düzgün sürersiniz. Uygulamaya üst kirpiklerden başlayın ve lens takıyorsanız önce lensinizi takın.

makyaj4

Allık:

Allık fırçası seçerken fırçanın uzun tüylü olmasına dikkat edin. Allık renginin ten rengine uygun olması gerekir. Allık seçerken doğal tonları tercih edin. Allığı uygularken fırçayı çok hafif dokundurarak ve fırçada fazla olan allığı üfleyerek yüzünüze çok hafif bir şekilde uygulamalı allık asla leke gibi yapay durmamalı ve alık iyice dağıtılmalıdır.

makyaj3

Ruj:

Ruj rengini seçerken eğer göz makyajınız koyu ise rujda açık renkleri tercih etmelisiniz, göz makyajınız açık ise koyu renk ruj tercih ederseniz böylece dengeli bir makyaj yapmış olursunuz. Uygulamayı fırça yardımıyla yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız.

makyaj9

Artık makyajınız tamam hazırsınız.

Düğün ve balo kıyafetlerini görmek için tıklayınız.