Posted on

Hasarsızlık indirimleri | Trafik sigortası kademeleri

Trafik Sigorta hasarsızlık indirim oranları

Sigortada prim neden artar? Hasarsızlık indirimi ne demek? Kazalı durumda sigorta poliçesinin durumu ne olur? Hasarsızlık indirimi % kaç? Hasarsızlık indirimi neye göre belirleniyor? Zorunlu Trafik Sigortlarında, belirli oranlarda indirim veya belirli bir oranda artışlar söz konusu olabilir. Bir Sigorta poliçesinin fiyatını, sigorta yaptıracak kişinin yaşı, araç durumu hasar geçmişi ve trafiğe çıkılacak şehir riski belirler ve aynı araca farklı kişilere farklı fiyatlar çıkabilir, trafik sigortası yaptıracsak kişinin yaşı ve araçın model yılı bile etkili olur. Ancak Trafik sigortalarında belirli oranlarda indirim veya Prim arttırımı gibi artışlarda söz konusu olabilir.

Trafik Sigorta Kademeleri

Trafik sigortlarında her kişinin sigorta yaptırırken bir kademesi vardır, ilk kez sigorta yaptıracak kişi ile aynı sigorta üzerinden kaza yapmadan 3. yılını dolduran arasında fiyat farkları oluşur. Trafik sigortası kademeleri şu şekilde belirlenmiştir. Zorunlu trafik sigortalarında 7 kademe bulunur ilk 3 kademe prim arttırımına giren gruptur, Son 3 kademe ise Hasarsızlık indirimeine giren gruptur, ortada yer alan 4. Kademe ise ilk defa trafiğe çıkacak olan kişilere uygulanan Nötr gruptur ve bu grupta bir indirim veya artış söz konusu değildir.

Trafik sigorta kademe indirimleri

Bir trafik sigortasını yeni yaptırdığınızda o yıl içinde yapılmış olan ve hasarsız tamamlanmış olan bir eski poliçe mevcut ise 5. Basamak olarak belirlenir ve %10 indirim uygulanır.

  • Poliçe iki yıl boyunca hasarsız geçerse 6. Kademe olur ve %15 indirim alır.
  • Poliçe 3 yıl boyunca hasarsız devam ederse 7. Kademe olur ve %20 indirim alır. Bu kademe alınacak en uygun ve en son indirimdir ve dolayısıyla 7 Kademe en son kademedir.
  • İlk kez trafiğe çıkacak olan sigortalılar için 4. basamak uygulanır.

Trafik Sigortası Prim Artışları

  • Poliçe ilk yıl hasarlı geçerse ve kusurlu taraf olunması durumunda geçerli olan kademeler şu şekildedir. 3 Basamağa düşer ve %20 prim arttırmı uygulanır.
  • Poliçenin ikinci yılının hasarlı tamamlanması durumunda ise 2 basamak devreye girer ve %40 prim artışı gerçekleşir.
  • Poliçenin üçüncü yılının hasarlı tamamlanması durumunda 1.basamak devreye girer %60 prim artırımı uygulanır
Basamak No Hasarsızlık İndirimi % Prim Arttırımı %
7 20
6 15
5 10
4
3 20
2 40
1 60
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir