Posted on

Hamilelikte oluşan çatlaklar

Hamilelikte oluşan çatlaklar için

Bayanların korkulu rüyası hamilelikte oluşan çatlaklar. Hamilelikte çatlak oluşumu nasıl önlersin. Cilt yapısı esnek olan kadınlarda çatlak oluşumu daha az görülür esnek olmayan kadınlarda daha sık görülür. Hızlı kilo alımı ile birlikte karında basenlerde hızlı kilo alımına bağlı olarak çatlaklar oluşur. Korkmayın endişelenmeyin size önerilerimiz olacak bu önerilerle bu çalakların oluşumunu engellemek sizin elinizde.

çatlaklar1

1.) Nemlendirici veya Badem yağı sürün

Cildinizde oluşan çatlakları tamamen önleyemeseniz de kremlerle ve yağlarla azaltmak mümkündür. Almış olduğunuz önlemlerle ince çizgiler halinde olan çatlaklar doğum sonrası bu çizgiler solar bir kaç ay sonrada karnın kendini toparlamasıyla da belli olmaz hale gelir. Doktorunuzun tavsiye ettiği kremler çatlak oluşumunda etkilidir ama bunun yanında uzmanlarında önerdiği daha doğal yöntemlerle daha ekonomik maliyetlerle bu çatlakları önleyebilirsiniz. Bunun için size tavsiyemiz Badem yağı hem ekonomik hemde cildinizi besleyerek gerginlik ve kaşıntıyı oluşumunu azaltır çatlak oluşmasını önler. Tamamen doğal bir yöntem karnınıza basenlerinize sürebilirsiniz.

2.) Hızlı kilo alımı

Gebelikte hızlı kilo alımıyla çatlaklar daha çok olmaktadır. Çatlaklar genelde karın, basenler bazende bacaklar ve kollarda oluşur. Doğum yaklaştıkça hormonal değişimle birlikte hızlı kilo almaya başlanır. Esmer bayanlarda beyaz tenli bayanlara göre daha az olur. Hamilelikte aşırı kilo alımı 6. aydan sonra meydana gelir. Daha düzenli az ve sık beslenerek hızlı kilo alımını önleyebilirsiniz. Doğuma kadar 10-12 kilo almak yeterlidir.çatlaklar

3.) Bol su için

Bol sıvı su tüketimi hamilelikte çok önemlidir. Bebeğin sağlığı için en az günde 2 litre su tüketmek gerekir. Bebeğin anne karnında amniyo sıvısı, su içinde durduğu düşünülünce su tüketmenin ne kadar önemli olduğu anlaşılır. Bunun yanında hamilelikte bol su tüketmek cildin elastik yapısı içinde çok faydalıdır. Bol sıvı, su tüketmek çatlak oluşmasının da önlenmesinde çok faydalıdır.

4.) Egzersiz yapın

Egzersiz yapmak çok faydalıdır fakat doktorunuzun tavsiyesiyle yapmalısınız. Gebelikte doğumu kolaylaştırır, doğum sonrasında vücudunuzun daha çabuk toparlanmasını sağlar. Daha az kilo almanızı sağlar bununla alakalı olarak çatlak oluşumu da az olur. Şişlik ve ödemi giderir fakat mutlaka doktorunuza danışın çünkü her hamilelik aynı değildir.

 

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar görmek için tıklayınız.