Posted on

Güçlü parola ve şifre oluşturma

Güçlü ve sağlam şifre nasıl oluşturulur?

Hesap açarken, bir yere kaydolurken mutlaka şifre belirleriz, çoğu zaman kaydolma formları bize uzun ve sıkıcı gelir ve şifre kısımlarını da basit şifrelerler doldurarak geçeriz. Ancak bu durum hesap güvenliğimizi ve dolayısıyla da kişisel güvenliğimizi olumsuz etkiler ve ileride hesabımızın üçüncü şahısların eline geçmesine sebep olur. O zaman bu durumda ne yapmalıyız? Tabi ki güçlü ve tahmin edilemez, kırılamaz şifreler belirlemeliyiz ama nasıl?

Güçlü Şifreler nasıl belirlenir?

Güçlü ve sağlam şifre oluşturmak kolaydır ama birçok hesap için aynı şifreyi kullanmak ta sakıncalıdır, şifrenizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi demek tüm aynı şifreye sahip hesapların çalınması sonucunu doğurur, o zaman yapmanız gereken hem akılda kalıcı hemde güçlü ve karmaşık şifreler oluşturmaktır.

Sağlam şifrelerde Özel Karakterler kullanın

Sağlam şifreler üretmek için harf ve rakam mutlaka kullanın ve kullandığınız harflerin bazıları da mutlaka büyük olsun, ve özel karakterler kullanın şifre seçerken. Özel karakterler direkt olarak klavyede bulunmayan ancak bir tuş kombinasyonu ile yazılabilen karakterlerdir. Örneğin Klavyenizde bulunan ALT tuşuna basılı tutarak 236 rakamını tuşladığınızda sonsuzluk işareti yazılır, yada ALT GR ile birlikte Q harfi @ işaretini yazar işte bunlar özel karakterlerdir. Bu karakterleri anlamlandırarak şifrelerinizi hatırlayacak şekilde yazabilirsiniz.

Anlamlı Şifre oluşturmak

Şimdi bu şifrelere örnekler verelim ve nasıl hem güçlü hemde akılda kalıcı şifre belirleyebiliriz bir bakalım. Örneğin [highlight] Kemall@tİn_NereDe [/highlight] , hem güçlü hemde akılda kalıcı bir şifredir. [highlight] $Nekadar? [/highlight]  güçlü bir şifredir, sebebi içinde bulunan özel karakterlerin tahmini zor ve kişisel bilgileriniz ile alakasız oluşudur.

Güçlü şifrelerde bulunan özel karakterler her kayıt formunda desteklenmeyebilir, hatta bazı kayıt formları özellikle bu karakter gruplarına izin vermez, ancak büyük ve bilindik birçok servis, Facebook, Google, Yahoo vb. servislerde özel karakterleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

One thought on “Güçlü parola ve şifre oluşturma

  1. […] Güçlü parola ve şifre oluşturma […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir