Posted on

Girişimcilik ve Yenilik

Girişimcilik ve Yenilik nedir?

İş yaşamı ve çalışma koşulları, kimi zaman oldukça acımasız olsa da, zaman zaman insanlara yeni fırsatlar ve rahat koşullar sunmuyor değil. Çalışma hayatına dair yapılan faaliyetlerin bir kısmına verilen teşvikler, çeşitli fırsatlardan yararlanmasını bilmek, yeni fikirlere açık olmak ve bunları sorunsuz bir şekilde uygulamak amacıyla çeşitli noktalarda çaba göstermek. Bunların hepsi bizi girişimcilik ve yenilik tanımlarına götürmekte. Peki biz bu iki kavramın bir araya gelmesinden ne anlıyoruz?

Girişimcilik ve yenilik dendiği zaman akla ilk başta özgün ve öncekilerin benzeri olmayan, kısa vadeli değil uzun vadeli olarak hesaplanmış akıllıca projeler akla gelebilir. Elbette ki uzun vadeliden bahsederken, bu işin getirisinden bahsedilmekte. Yoksa çalışma, plan ve program yapma, hayata geçirme gibi proje kavramlarının kısa vadede halledilebilmesi en temel hususlar olarak iş yaşamının kurallarından birisi olarak yerini almıştır.

Çevremizde hem oldukça başarılı girişimcilik örnekleri olarak yerini korumakta olan, hem de yaptığı işle taklit edilse bile yine de kendi yerini sağlamlaştırdığı için sorun yaşamaktan çok uzakta duran çalışmalar bulunmaktadır. Peki bunlar oldukça köklü veya yıllanmış çalışmalar mıdır? Bir kısmı böyle olsa da, büyük bir çoğunluğu için böyle söyleyebilmemiz mümkün değildir. Ancak, bu çalışmaların bize kendilerini yıllardır varmış gibi hissettirebilmeleri yenilikçi olmaları, kullanıcılarının ihtiyaçlarını takip etmeleri ve bu doğrultuda çalışma sürdürerek kendilerini kabul ettirmeleri gibi dönemeçlerden geçerek gerçekleşmiştir. Dolayısıyla girişimcilik ve yenilikçilik kavramlarının aynı zamanda çalışma ve emek vermeyle de doğrudan bağlantısı olduğunu söyleyebiliriz.