Posted on

Ev Yoğurdu Yapılışı

Evde yoğurt nasıl yapılır. Evde yoğurt yaparken sulu tutmaması için nelere dikkat etmek gerekir. Bebeğiniz için evde günlük yoğurt nasıl mayalanır  anne yoğurdu ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 5 kilo süt (isteğe bağlı 2 yada 3 kilo ilede olabilir)
  • Küçük bir kase yoğurt (3-4 çorba kaşığı kadar)

Yapılışı:

Mandıradan yada tanıdığınız bir sütçüden almış olduğunuz sütü  tencereye boşaltın ve ocağa kaynamaya bırakın.

Kaynamaya başlayan sütü saate bakarak yarım saat kadar kaynatın ve ocağın altını kapatın. Yarım saat kaynayan sütünüzü ılımaya bırakın,  sütünüzün mayalamaya uygun ılıklığa geldiğini anlamak için küçük parmağınızı süte batırarak parmağınızla ılıklığına bakabilirsiniz. Yalnız sütünüz ne sıcak ne soğuk olacak biraz sıcak olursa sulu ve ekşi tutar soğuk olursa mayalanma süresi çok uzun olur ve tam bir yoğurt tatında olmaz. Mayalanmaya hazır sütünüzün içine bir kase içinde karıştırdığınız yoğurdu karıştırarak azar azar ilave edin ve tencerenin kapağını kapatın. Tencereyi düz bir yere koyup battaniyelerle sıkıca kapatıp 3 saat mayalanmaya bırakı, 3 saat sonra üstünü açıp mayalanan yoğurdunuzu buzdolabına koyun ve bir gece bozmadan soğumasını bekleyin. Annelerimizin yaptığı o tatlı yoğurdun tadına varın. Afiyet olsun.

Not: Sütünüz kaynayınca taşmaması için içine bir kepçe koyabilirsiniz bu taşmasını engeller. Sütünüz kaynayınca altını kısmalısınız kısık ateşte pişirin yoksa sütünüz taşar.

Bebeğiniz için günlük yoğurt nasıl mayalanır:

Küçük bir kase ılık sütün içine bir tatlı kaşığı yoğurdu atıp kapağını kapatın. Ve elinizi yakmayacak sıcaklıkta sıcak su koyulmuş tencerenin içine oturtun ve tencerenin kapağını kapatın ve mayalanmaya bırakın. Mayalanan yoğurdu ılık olarak bebeğinize günlük yedirebilirsiniz. Doktorlarda genellikle 1 yaşına kadar bebeklere günlük yoğurt yedirilmesini öneriyor.