Posted on

Ev alacaklara %15 devlet desteği nedir

Konut kredilerinde %15 devlet destek verecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Konut kredilerinde mecburi olarak yatırılan yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan her hesaba, devlet yüzde 15-20 nispetinde katkıda bulunacak. ‘Ben konut almak için para biriktiriyorum’ diyen bir vatandaş, bankada bir hesapta para biriktirmeye başlarsa, konut aldığı anda hesapta ne kadar biriktirmişse, devlet ona yüzde 15 katkıda bulunacak” dedi.

Konut kredilerinde yüzde 25 yatırılan paraya devlet de yüzde 15 destek verecek. Hesap açtı 50 bin lira biriktirdi. Yüzde 15 nispetinde katkı sağlayacak. Peşinatlarda teşvik mahiyeti sağlayacak.

Sistem şu şekilde işleyecek ev almak isteyenler bankada bir konut hesabı açacake ve bu hesapta para biriktirmeye başlayacak, ev almak için gerekli olan %25 peşinat bu şekilde toplanırken geri kalan kısım ise konut kredisi ile tamamlanacak işte bu noktada devlet bu hesaba %15 destek verecek ve konut alımları için para biriktirme teşvik edilecek.

Sistem nasıl işleyecek?

Konut alımlarında devlet desteği sadece ilk ev için geçerli olacak, ikinci ve üçüncü evlerde destek olmayacak. Üzerine kayıtlı bir konut olmayan kişi bankaya giderek ben konut almak için bir hesap açmak istiyorum diyecek ve açılan hesapta para biriktirmeye başlayacak 5 yıl sonra biriken parayı peşinat olarak kullanmak istediğinde biriken para tutarının %15’i kadar tutarı devlet biriken paraya ekleyecek ve geri kalan kısmı için kredi çekilebilecek. Örneğin 5 yıl içinde 50.000 TL biriktirene 7.500 TL devlet verecek.

Para biriktiren 5 yıl önce bu parayı konut alımında peşinat olarak kullanmak isterse kademeli devlet desteği de alabilecek. Örneğin parayı 3. yılda kullanmak isterse %10, 4. yılda kullanmak isterse %12 gibi oranlarda destek alabilecek. Bu oranlar yaklaşık olarak bu seviyelerde olacak ancak Yasa ile ayrıntılar önümüzdeki günlerde netleşecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir