Posted on

Erken Emeklilik

Erken Emeklilik

Erken emeklilik nedir, nasıl olur, Erken emeklilik için gerekenler nelerdir? Erken nasıl emekli olurum, erken yaşta emekli olmak, erken emeklilikte gerekli şartlar ve yollar nelerdir? Erken emeklilik ile ilgili yapabilecekleriniz.

Herkes erken emekli olmak ister, Erken emeklilik bazen yasalarla değişmiş olsada, erken emeklilik şartlarından olduğunca yararlanarak emeklilik tarihlerinizi daha öne çekebilirsiniz. Bazı mesleklerde yıpranma payı kavramı ile diğer sektörlere göre daha erken emekli olunabilmekte.

Normal şartlarda emekli olabilmek için kadınlar 20 yıl, erkekler ise 25 yıllarını doldurmuş ve belirli bir prim gününü sigortalı oalrak bitirmiş olmaları gerekiyor. 1998 yılında gelen bir yasa ile 9 Eylül 1999’dan sonra sigortalı olanlar için yaş şartı kadınlarda 58 erkeklerde ise 60’a kadar yükseldi.

Doğum Borçlanması

Erken emelilik için Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Prim süreleri yetmeyen bayanlar için çocuk başına 3 çocuğa kadar 720 gün borçlanma yapılabiliyor, yani 3×720 = 2.160 gün prim ekleyerek daha erken emekli olabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması

Erken emeklilikte erkekler için askerlik borçlanması yapılabilir,Askerliğin yapılma tarihi ve sigortalılık süresi baz alınarak yapılan bu borçlanma ile askerlik öncesi sigortalı olanlar 1 yıl avantaj sağlıyorlar, yani 1 yıl erken emekli oluyorlar. askerliğini işe girdikten sonra yapanlar için ise 1 yıl erken emeklilik yerine borçlanma ile prim günü yükseltilebiliyor.

Yıpranma Payı

Erken emeklilik için diğer bir durum ise bazı meslek grupları için(Maden işçileri, gazeteciler ) yıpranma payı uygulaması ile erken emeklilik mümkün olabiliyor. Yeni yapılacak yasa ile Öğretmenlerin ve Sağlıkçılarında bu kapsama alınarak erken emekli olması sağlanması amaçlanıyor. Yasaya göre 5 yıl için 1 yıl erken emeklilik için yıpranma payı verilmesi gündemde.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir