Posted on

Engelli mtv öder mi

Engelliler için MTV vergisi Muafiyeti

MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde Engelli kişiler için bazı muafiyetler getirilmiştir. Bu muafiyetler özür oranına bağlı olarak değişmektedir. Eğer işgücü kayıp oranı % 90’dan küçük ise aracınıza sakatlığa uygun olan tertibat takılması koşulu ile söz konusu muafiyetten yararlanabilirler. Eğer % 90’dan büyük ise herhangi bir şart aranmaksızın bu istisnadan yararlanabilmektedirer. Bu durumda ise aracı kendinizin kullanması şartı aranmaz.

Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı (sakatlık derecesi) %90’dan az olan malul ve özürlülerin bu durumlarını; tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri ve kendi adlarına kayıt ve tescilli olan taşıtların özürlülük haline uygun özel tertibatlı taşıt veya özel tertibatlı hale getirilmiş taşıt olduğunu belirten “Motorlu Araç Tescil Belgesi” nin ilgili tescil kuruluşlarınca onaylanmış örneği ile “Araçlar İçin Teknik Belge” ve “Proje Raporu”nun aslı veya noter onaylı örneğini ilgili Vergi Dairelerine verilmesi halinde bu istisna hükmünden yararlanabileceklerdir.

Yasa Maddesi:

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun istisnalara ilişkin 4/c maddesine göre; “Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı (sakatlık derecesi) %90 ve daha fazla olan malul ve özürlülerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malul ve özürlülerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar” Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden istisna edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir