Posted on

DNA Testi Nasıl Yapılır?

DNA Testi nedir?

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak tıp bilimi de bu konudaki ilerlemesini oldukça hızlı bir şekilde sürdürmekte. Yeri geliyor oldukça başarılı organ nakillerine, yeri geliyor uzun zamandır tedavisi bulunamamış bir hastalığın oldukça kolay yöntemlerle tedavi edilebildiğine şahit oluyoruz. Bu konudaki en önemli araçlardan birisi ise DNA ve onun etrafında düzenlenmekte olan gen çalışmaları oluyor. DNA testi ise işin en medyatik ve en çok konuşulan bölümü olarak akıllarda yer etmiş durumda.
Peki dizilerde, filmlerde kolaylıkla yapılabildiğini gördüğümüz DNA testi nasıl yapılır? Hangi alanlarda kullanılır, gerçekten de sonuçlar göründüğü kadar kolay ve kesin olarak alınabilir mi? Yazımızda buna dair bazı ayrıntılara yer vereceğiz.

Dna Testi Nasıl Yapılır?

DNA testi çoğu zaman akrabalık, özellikle de annelik ve babalık gibi durumların tespiti için kullanılan yöntemlerden birisidir. Ayrıca cinayet, yüksek maddiyat kayıpları yaşanan hırsızlık, cinsel suç gibi durumlarda da delillerin eşleştirilmesi için DNA testi yapılmaktadır. DNA testinin üstte bahsi geçen durumlarda sık tercih edilmesinin sebebi ise diğer yöntemlere kıyasla oldukça yüksek bir yüzde ile sonuç vermesidir. Neredeyse kuşkuya yer bırakmayacak şekilde alınan sonuçlar, birçok mahkeme tarafından da kesin sonuç delili olarak kabul görür.

Dna Test Sonuçları

DNA testleri adli ve kriminal laboratuvarlarda oldukça hızlı bir şekilde sonuçlanırken, bunun dışındaki yerlerde ise ortalama 2 gün içerisinde kesin sonuçlar kişiye teslim edilebilmektedir. Bu durum laboratuvarın yoğunluğuna, DNA’nın bulunduğu delillerin sağlamlığına ve çalışma yapılan yerin kalitesine göre değişkenlik gösterebilmektedir.