Posted on

Dağlık karabağ nerede

Dağlık karabağ nerede?

Hukuken, Azerbaycan Cumhuriyeti’ne bağlı tarihi bir bölgedir.Ama günümüzde, Ermenistan tarafından işgal edilerek, Dünyada hiçbir ülke tarafından tanınmayan “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti“‘nin egemenliği altında bulunmaktadır.

Azerbaycan’ın resmî tezi, Dağlık Karabağ bölgesinin çok eski çağlardan beridir, Azerilerin ataları olan Albanyalılarının yönettiği “Albanya” isimli bir yerleşim olduğunu savunur.

Ermenistan Cumhuriyetinin tezi ise, Dağlık Karabağ’ın Ermenilerin ataları olan antik bir Hıristiyan krallığının parçası olduğunu savunmaktadır. Ermenistan bu duruma kanıt olarak, Dağlık Karabağ’da bulunan Kliseleri göstermektedir. Ancak Azeri tarihçiler, bu kiliselerin, Albanyalılara ait olduğunu ileri sürmektedirler. Dağlık Karabağ bölgesine  İslamiyet yaklaşık bin sene önce gelmiştir.

Dağlık Karabağ Haritası

Dağlık karabağ nerede

Dağlık Karabağ bölgesinin işgali

Dağlık Karabağ bölgesi, 1991-1993 yılları arasında, Ermenistan tarafından, işgal edilmiş ve halen işgal altındadır. Dağlık Karabağ bölgesinin tamamı,  Azerbaycan toprakları içinde kalmaktadır. Yani Dağlık karabağ bölgesinin, Ermenistana bir sınırı bulunmaz, buna rağmen  rağmen Ermeniler, Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasındaki Azerbaycan’a ait başka bir bölgeyi de işgal ederek bir koridor açarak, Ermenistan ile bir bağlantı kurmayı başarmışlardır.