Posted on

Bu Elbise Ne Renk ve Mavi Siyah Elbise

Bu Elbise Ne Renk ve Mavi Siyah Elbise

Songünlerde Sosyal medyada en çok konuşulan olaylardan bir tanesi ” Bu elbise ne renk ” muamması nedir? Mavi siyah elbise ile beyaz sarı elbise arasındaki fark nedir? Bu olay bir ekran yanılsaması mı? yoksa beynimiz farklı mı çalışıyor. Bu neden kaynaklanıyor.

Tumblr üzerinden bir kullanıcı bu elbise fotografını paylaşması ile tartışmalar ve elbiseleri farklı gören insanların tartışmalarını başlattı. Kimi kullanıcılar Mavi siyah olarak görürken bazı kullanıcılar ise beyaz sarı olarak göremesinin nedeni neydi?

bu-elbise-ne-renk

bu-elbise-ne-renk

 

Bu elbiseleri farklı görmemizin nedeni tamamen insan beyninin farklı algılamasından kaynaklanmaktadır. İnsan Beyni geçmiş zamanda yaşadığı tecrübeleri kullanarak algılamada farklı tecrübeler yaşanmasını sağlıyor.

Uzmanlara göre ; Retinadaki bu çubuklar 3 ana renge kodlanmış durumda: kırmızı, mavi ve yeşil. Ve her birimiz renkleri farklı derecelerde algılayarak görüyoruz. Ancak bu farklar bir rengi başka görecek kadar büyük farklar değil. Renk körlüğü olarak adlandırılan yeşil-kırmızı rengi ayırt edememe durumu bile 5-1 derecelendirilirken diğer renklerde bu durum 2-1 şeklinde.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir