Posted on

B12 vitamini eksikliği belirtileri | Değer aralığı

B12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

B12 vitamini ne işe yarar, eksikliği nelere yol açar, B12 vitamini eksik olursa ne olur? B12 vitamini eksikliğinde yaşanılan sağlık sorunları nelerdir? B12 vitamini eskikliği etkileri nelerdir. B12 vitamini eksikliğinde yaşanılan sıkıntılar.

B12 vitamini eksikliği

B12 vitamini, vücut için en önemli vitaminlerin başında gelmektedir, normal sağlıklı beslenen bir insanda eksikliği pek söz konusu olmaz ve yediğimiz besinlerden, fazlasıyla alınır B12 vitamini suda eriyen bir vitamindir ve vücutta depo edilmez, fazlası vücuttan atılır ve birikme yapmaz. B12 vitamini özellikle beyin ve sinir sistemi için önem arz eder, hafıza, sağlıklı sinir sistemi için b12 vitamini seviyesi normal düzeylerde olmalıdır.

B12 vitamini eksik olursa ne olur?

B12 vitamini eksik olursa, özelikle sinirsel zaafiyet ortaya çıkar, unutkanlık, hafıza kayıpları, titreme, ellerde ve ayaklarda uyuşma, yorgunluk, ileriki yaşlarda Alzheimer riskini arttırmaktadır.

b-12-vitamini-eksikliği

B12 eskikliği nasıl anlaşılır?

B12 eksikliği kolayca yapılan bir kan testi sonucunda anlaşılabilir, b12 eksikliği olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzdan bu kan testini isteyebilirsiniz, bir günde sonuçlanan kan testi sonucu, kandaki b12 miktarı ölçülür ve ortaya çıkarılır. Standart b12 kan değerleri 220-940 pg/ml arasındadır. b12 eksikliği tehşinizi doktorunuzun koymasını bekleyin ve kendi, kendinize tedavi uygulamayınız.

B12 Yüksekliği

B12 vitamini bazı durumlarda da yükselir, bu durumlarda; Kronik böbrek yetmezliği, konjenital kalp yetmezliği, diabetes mellitus, AML, KML, lökositoz, polistemia vera, karaciğer hastalıkları ve protein malnutrisyonu kontrol edilmelidir.

B12 eksikliği tedavisi

B12 vitaminin neden eksik olduğu araştırılmalıdır, ve altında yatan nedenler öğrenilmelidir, B12 vitamin takviyeleri bulunur ve bu haplar ile tedavi edilebilir. Ancak bazı mide rahatsızlıklarında Gastrit gibi B12 emilimi olmayabilir ve B12 eksikliği meydana gelebilir, bu sebeple b12 tabletleri işe yaramayacaktır, o duru7mda b12 İğne yolu ile vücüda verilerek tedavi sağlanır.