Posted on

B12 emilimi ve Mide sorunları | Gastrit | Helikobakter Pilori

B12 mide emilimi sorunları

B12 eksikliğinde neler olur, B12 neden eksik olur, B12 eksikliğinin altında yatan sebepler nelerdir? B12 neden eksik çıkıyor, sorun ne? Mide sorunları ve B12 eksikliği arasında bir ilişki var mı? Gastrit ve B12 eksikliği ilişkisi var mı?

Yiyecekler ve ağızdan aldığımız tüm gıda ve besinler, ilaçlar mide yoluyla, sindirime başlarlar ve vücudumuza girerler, midede parçalanan ve sindirime giren bu besinlerde bulunan vitamin, mineral ve gerekli asitler, mde asidinde çözünerek, hücreler tarafından sindirilir. Ancak mide sorunları yaşayan bazı insanlarda bu emilim tam gerçekleşmez ve bazı önemli vitaminler vücuda alınamaz, bu durumda baı sağlık sorunları ortaya çıkar. Bu durumlardan biriside B12 vitamini eksikliğidir.

Atrofik Gastrit ve B12 eksikliği

B12 ve demir emilimini engellendiği için Atrofik Gastrit tanısı ile arasında sıkı ve önemli bir ilişki vardır. Atrofik Gastrit olan hastalarda B12 ve Demir miktarları kontrol altında tutulmalı ve tedavi edici yöntemler araştırılmalıdır. Konu ile ilgili uzamn doktorların yapmış olduğu değerlendirmelere aşağıdaki linklerden ulaşabilrsiniz.

Helikobakter Pilori B12 eksikliği

 

Midede bulunan ve mide asidinde bile yaşayan helikobakter pilori mikrobu B12 emilimini engelleyebilir, bu durumda B12 eksikliği görülür. Bu konu ile ilgilide araştıma yapılması gerekmektedir.