Posted on

Assos nerede

Assos nerede

Assos nerede, Assos’a nasıl gidilir, nereler gezilir ve nerede kalınır? Assos yol haritası, Assos nerede konaklanır.  Assos eski antik bir kenttir, günümüzdeki adı ise Behramkaledir, Çanakkale iline bağlı Ayvacık ilçesi sınırları içindedir.

Assos günümüze kadar, Yunan, Makedon ve Pers uygarlıklarına ev sahipliği yapmıştır. Daha sonra bu bölge terk edilmiş ve ortaçağdan günümüze kadar gelmiştir. Assos Hıristiyanlarca kutsal kabul edilen bir yerleşim bölgesidir.

assos-nerede

Assos Tarihi yerleri

Assos içinde tarihi ve tursitik birçok mekan ve antik yapı bulunmaktadır, bu yapılardan en önemlileri ise Dorik yapılı, Athena Tapınağı’dır. Athena Tapınağı, Anadolu’da Arkaik dönem Anadolu mimarisinin ilk ve tek Dor Tapınağıdır. Aynı zamanda Dor ve İon mimari özelliklerinin karıştırıldığı tek örnektir. İyon nizamlı tapınaklarda yer alan friz, Dor nizamlı olan bu tapınakta bezemeli olarak karşımıza çıkar. Bu özellikleri ile Tapınak Anadolu mimarlık tarihinde kendine özgün bir yer edinmiştir.

Assos’ta gezilecek ve görülecek diğer tarihi mekanlar; Assos Antik Kenti, Assos Athena Tapınağı, Behramkale Köprüsü, Assos Antik Limanı olarak sıralanabilir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir