Posted on

Arsa Tarla bulma

Arsa Tarla nasıl bulunur?

Arsa ve tarla bulma programı var mı? arsa veya tarlamı nasıl bulacağım, Google üzerinde bir arsanın yerini nasıl işaretleyeceğim, Tarlamın yeri nerede nasıl bulabilirim, Haritada tarla ve arsa bulma yardımcı programları veya online sorgulama imkanları nelerdir?

Arsa ve Tarla haritada bulma

Bir arsa veya tarlayı harita üzerinde nerede olduğunu bulmak için size ilk gereken şey, arsa veya tarlanın Parsel bilgisidir, yani ada ve parsel numarasını bilmeniz gereklidir. Tam tersi yerini bildiğiniz bir arsanın ada parselini de öğrenebilirsiniz. Tarlamın Ada parsel numarasını biliyorum, nereden ve nasıl yerini bulacağım? Tarlanızın uydu görüntüsü üzerinde, parsel sınırlarınızın işaretli olduğu, mevkii ve alan bilgilerinizin yazdığı ve hatta komşu parselelri de görebileceğiniz bir sistem hazırlanmıştır.

Ada ve parsel numarasını bildiğiniz taşınmaz için, TKGM -Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan, Online sistem üzerinden sorgulama yapmanıza imkan veren bir sistem bulunur. Mekânsal Gayrimenkul Sistemi (MEGSIS), sistemi kapsamında Türkiyede bulunan 5 milyona yakın parsel bilgisi sisteme işlenmiş ve kullanıcıların sorgulama hizmetine açılmıştır. Mekânsal Gayrimenkul Sistemi (MEGSIS) sistemini kullanmak Ücretsizdir, TKGM sitesine giren herkes dilediği kadar ve dilediği yer için sorgulama yapabilir.

Ada ve Parsel sorgulaması nasıl yapılır?

Ada ve parsel sorgulama yapmak için https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ adresine girmeniz ve alandaki bilgileri seçerek sorgulayacağınız parsele ulaşmanız yeterlidir. İlk olarak İl, İlçe, Mahalle ve ada bilgilerini sırasıyla açılır menüden seçerek işleme başlayınız, daha sonra açılır menüden parsel numarasını seçiniz, ekranda parsel görüntülenecektir.

Detaylı bilgi için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir