Posted on

Araç sorgulama kime ait |araç sahibi kim

Plakadan araç sahibi öğrenilir mi?

Bir aracın kime ait olduğunu nasıl öğrenebilirim? Plakadan araç sahibi öğrenilir mi? Araç plaka sorgulama alanından araç sahipliği bilgisi öğrenilebilir mi? Plakasını bildiğimiz bir araç kime ait öğrenebilirmiyiz? Plakadan araç sahibinin adını öğrenilir mi?

Plakadan Sorgu hizmetleri

Araç sahibi bilgisi, plakadan 3. Şahıslara verilmemektedir, bu yüzden bu şekilde bir sorgulama ekranı da bulunmamaktadır. Araç bilgileri ve plaka sahibinin ismi resmi kayıtlarda olmasına rağmen bu bilgi kişisel gizlilik gereği, 3. şahıslarla paylaşılamamaktadır. Araç plakasından isim bilgisine sadece Trafik tescil üzerinden veya Tramer Sigorta bilgi sistemi üzerinden erişim sağlanmaktadır.

Plakadan Araç sahibi sorgulama hizmetini bu sebepledir ki kimse veremez, araç sahibi bilgilerini ancak resmi olarak taraf olan kişiler, resmi olarak almaları gerekiyor ise alabilirler. Örneğin Plaka bilgisini hukuki bir durum üzerine mahkeme tarafından resmi olarak istenmesi durumunda mahkemeye verilir. Bunun dışında plakadan araç sorgulaması yapılamaz.

Plakadan Araç bilgilerini öğrenme

Plakadan araç hakkında bazı bilgilere ulaşabilirsiniz. E-Devlet kapısı üzerinden Araç sorgulama ile araca ait Model ve yıl bilgilerine, tescil tarihine yani aracın el değiştirme tarihine, renk ve aracın üzerinde bir kısıtlılık (Haciz ve Rehin gibi )bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 [notification type=”notification_info” ]2016 yılında yapılan düzenleme ile size ait olmayan bir araca ait bilgileri görebilme uygulaması kaldırılmıştır, kişisel bilgilerin gizliliği kanunu uyarınca, başkalarına ait bir araç bilgilerine ulaşmanız ve bilgilerini görmeniz mümkün değildir. Sadece kendi adınıza kayıtlı olan araçların bilgilerini E-Devlet üzerinden görebilirsiniz. [/notification]

araç-sorgulama-plakadan

Aracın Plaka bilgisini girdiğinizde, Plaka sorgulanır ve araç hakkında aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde bilgiler ekrana gelir, bu sorgulama işlemi E-Devlet kapısı üzerinden ve Sisteme giriş yapılarak öğrenilen bir bilgidir ve bu sorgulamayı yapmak ücretsizdir.

[highlight] Plaka sorgulaması yapmak için tıklayınız [/highlight]

plakadan-araç-sorgulama

[highlight] E-Devlet Şifresi nasıl değiştirilir? [/highlight]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir