Posted on

Araç Sigorta ücretleri neden arttı?

Araba Sigorta ücretleri neden arttı?

Zorunlu mali araç ve otomobil sigorta ücretleri neden arttı, 2016 yılı araç trafik sigortam çok fazla çıktı neden bu kadar çok yükseldi? Ne oldu Sigorta ücretleri bu kadar yükseldi? Araba sigorta artma nedenleri nelerdir?

Son 3 yılda trafik sigorta ücretleri % 500 lere varan oranlarda arttı, 2012 yılında maksimum 150-350 arasında araç sahibi, model ve yılına göre değişkenlik gösteren ücretler, 2016 yılı için 1000 TL üzerinde seyretmeye başlamış durumda.  Özellikle kaza yapmış olan sürücülerin zorunlu trafik sigortası primleri ise oldukça yüksek çıkmaktadır.

Zorunlu trafik sigortası ücretlerinde yapılan bu %500 lere varan artışın sebebi nedir, ne olduda bu kadar yüksek prim çıkmaya başladı, önemli ölçüde artan sigorta maliyetleri, sürücüler için özellikle de dar gelirli insanların neredeyse araçlarını satmalarına sebep olmaya başladı.

Araç sigorta ücret artış sebepleri

2015 yılında 5. ayda çıkan ve Resmi Gazatede yayınlanan   ” KARAYOLLARI MOTORLU ARAÇLAR ZORUNLU MALİ SORUMLULUK SİGORTASI GENEL ŞARTLARI ” isimli Tebliğ ile Zorunlu trafik sigortası kapsamına giren Maddi zararlar teminatı, sağlık giderleri teminatlar ve eşdeğer parça kapsamına giren konularda bazı değişiklikler yapılmıştır.

2014 yılında zorunlu trafik sigortası fiyatlarını belirleme Hazine Müsteşarlığı tarafından serbest bırakılmıştı, bu andan itibaren her sigorta şirketi kendi fiyatını belirlemeye hak kazanmıştır. Ancak Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılan bu değişiklik ile teminat miktarları belirlemeye devam etmekteydi.

2015 5. ayda yapılan değişiklik ile Teminatları belirleme yetkiside şirketlere bırakılınca, zorunlu trafik sigortası teminatları şirketlerce yükseğe çekilerek, kapsamı genişletildi ve bu sebeplede primlerde yükselmiş oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir