Posted on

Araç ceza sorgulama

Araç ceza nasıl sorgulanır

Aracınıza bir ceza yazıldımı, plakaya yada modese üzerinden yada Eds sistemi ile aracınıza yazılmış olan bir ceza varsa internetten sorgulayabilirsiniz. Aracınıza yazılan cezalar size posta yoluyla tebliğ edilmektedir, ancak tebligat yapılmadan önce internetten sorgulama yaparak öncesinde de öğrenmeniz mümkündür. Araç ceza sorgulamada iki farklı sistem üzerinden sorgulama yapılmaktadır, maliye bakanlığı ve EGM trafik üzerinden plakadan sorgulama yapabilirsiniz.

Maliye bakanlığı İnternet vergi dairesi ceza sorgulama

Maliye bakanlığı internet vergi dairesi tarafından internet üzerinden sunulan hizmette, ceza sorgulama ve ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Maliye bakanlığı internet vergi dairesi üzerinden ceza sorgulaması yapabilmek için  Araca ait [highlight] Plaka [/highlight] , [highlight] Tc Kimlik Numarası [/highlight] ve Aracın [highlight] Tescil tarihi [/highlight] bilgileri gerekmektedir.

Bu bilgileri girdikten sonra araca ait bir ceza yazılmış ve sisteme girilmiş  ise sistemde görüntülenir, İnternet vergi dairesinden sorguladığınız cezayı dilerseniz Kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz.

araç-ceza-sorgulama-maliye

[highlight]

 

Arac ceza sorgulama ve ödeme Maliye bakanlığı İnternet vergi dairesi

[/highlight]

İçişleri bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ceza sorgulama

Trafik ceza sorgulama yapmanın diper bir yolu ise Egm (Emniyet Genel Müdürlüğü ) internet sitesi üzerindeki sistem ile yapılmaktadır. Egm Trafik ceza sorgulama işlemi şu şekilde yapılmaktadır. Egm üzerinden ceza sorgulama yapmak için gerekli bilgiler [highlight] İsim, Soyisim, Tc Kimlik No [/highlight] ve [highlight] doğum yılı [/highlight] dır. Bu bilgilerden sonra sorgulama yapmak istediğiniz ceza türleri gelir.

emniyet-ceza-sorgulama

İlk bilgileri girdikten sonra bilgileriniz doğruluğu kontrol edilir ve sorgulama yapılacak ceza türleri ekrana gelir. Bu ceza türleri içinde Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (İlk  seçenek ) seçilir.

ceza-sorgulama-türleri

Araca ait bilgileri girmeniz istenir, Plaka ve Tescil belge seri ve no bilgisi girilir ve araca yazılmış bir ceza varsa ekrana getirilir. Bu hizmet üzerinde ödeme yapılmaz ve ödeme yapılmış olan cezalar sistemden silinmez ve ekranda görünmeye devam eder.

plakadan-ceza-sorgulama

[highlight]

 

Egm Trafik sorgusu için tıklayınız

[/highlight]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir