Posted on

Aöf kayıtları nasıl yapılır

Aöf kayıtları nasıl yapılır

Anadolu üniversitesi, Açıköğretim fakültesi kayıtları nasıl yapılır ve kayıt için gerekli belgeler nelerdir. Aöf kayıtları birçok yolla yapılabilmektedir, Bunlar, Yeni kayıt, İkinci üniversite, Dikey geçiş ve Lisans tamamlama ve Yatay geçiş olarak olabilmektedir.

Düz lise mezunları için yani kayıt işlemi; Düz lise ve dengi mezunları  Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin önlisans ve lisans programlarına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile kayıt olabilmektedirler. Düz lise mezunları Aöf için en az YGS puan türlerinin en az birinden, 140 ve daha yukarı puan almış olanları gerekmektedir.

[divider] [/divider]

 Meslek Liseleri için Yeni kayıt; Meslek liseleri mezunları Aöf yeni kayıt için bitirdikleri lise programının devamı niteliğindeki programlara sınıvsız kayıt olabilmektedirler. Yeni kayıt için http://kayit.anadolu.edu.tr adresinden yapılmaktadır.
[divider] [/divider]

İkinci Üniversite ile kayıt işlemi; Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirler.

[divider] [/divider]

Dikey Geçiş ile Yeni kayıt; Herhangi bir  Meslek Yüksekokulu veya Açıköğretim Fakültesinin  Önlisans Programlarından mezun olanlara  Dikey Geçiş hakkı tanınmaktadır. Bu  kapsamda Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin 5.yarıyılından başlamak üzere  öğretime devam edebileceklerdir. Dikey geçiş hakkında daha detaylı bilgiyi sayfanın en altında bulunan linkten takip edeceğiniz Anadolu Üniversitesi sayfasından bulabilirsiniz.

[divider] [/divider]

Lisans Tamamlama ile Yeni kayıt; 4 yıllık öğretim süresi olan yüksekokul veya fakültelerin 1, 2, 3 ve 4. yarıyıl derslerinin tümünden başarılı olup kaydını sildirerek önlisans diploması alan öğrenciler, lisans tamamlamak isterlerse sınavsız olarak Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerindeki lisans bölümlerinin 5. yarıyılına “Lisans Tamamlama” kapsamında kayıt yaptırabilirler.

[divider] [/divider]

Yatay geçiş ile Yeni kayıt; Örgün öğretimde öğrenci olanlar, Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geciş, Çift Ana Dal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik kapsamında açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerindeki önlisans ve lisans programlarına yatay geciş yapabilirler.

[divider] [/divider]

[highlight] Aof Kayıtları [/highlight]

Aöf kayıtları nasıl yapılır

İnterneten önkayıt yapıp, bankaya harcınızı yatırdıktan sonra kesin kayıt için aof bürosuna gitmeniz gerekiyor. Kayıt için gerekli evraklarıda topladıktan sonra kayıt tarihleri içerisinde aöf bürosuna giderek kesin kayıt olacaksınız.

AÖF-KAYITLARI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir