Posted on

​​​​​​​​​Kaza Tespit Tutanağı Nedir

​​​​​​​​​Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Kaza Tespit tutanağı iki veya daha fazla sayıda aracın ölümlü olmayan ve sadece maddi hasarlı kazalarda tutacakları bir tutanaktır. Kaza tespit tutanakları basılı ve matbuu bir evraktır, gerekli bölümler kazaya karışan tarafların doldurması ve imzalanması ile Sigorta şirketlerine verilerek maddi hasarın karşılanması için gerekli bir belgedir.

Kaza Tespit Tutanağı doldurma şu şekilde olur, kaza gerçekleştiğinde taraflar kendi sigorta bilgileri, plaka ve isim vb. bilgileri doldururlar ve kaza tespit tutanağında bulunan kaza gerçekleşme olayını çizerler ve altına kazanın durumunu anlatırlar.

Kaza tespit tutanağı düzenleme

Kaza anında taraflar aralarında anlaşarak hatalı olan sürücü hatasını kabul ederek beyan ederse trafik sigorta şirketi karşı tarafa ödeme yapar. Anlaşmazlık durumunda ise taraflar kazayı kendi gördükleri şekilde çizer ve anlatırlar mutlaka anlaşmalarına gerek yoktur. Bu durumda kaza tespit tutanağını sigorta şirketleri tarafından Tramer’e gönderilir ve burada uzmanlardan oluşan bilirkişiler tarafından incelenir ve kusurlu taraf bu şekilde tespit edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir